Analýza služeb zdravotní péče pro ukrajinské uprchlíky (ženy a děti)
Od října do prosince 2023 jsme za společnost Inboox CZ, s.r.o. realizovali projekt pro Hlavní město Praha (podpořeno spoluprací s UNICEF) s názvem Analýza služeb zdravotní péče pro ukrajinské uprchlíky (ženy a děti).
Hlavním účelem šetření bylo mapovat dostupnost zdravotní péče pro ukrajinské uprchlice a jejich děti žijící v Praze. Současně šlo také o identifikaci bariér v přístupnosti ke zdravotní péči a formulaci doporučení, jak s těmito bariérami dále pracovat.
Mezi výzkumné otázky patřily:
- Jaká je dostupnost služeb zdravotní péče pro ukrajinské uprchlíky (matky a jejich děti do 18 let), kteří žijí na území hlavního města Prahy?
- S jakými výzvami se tato skupina v oblasti zdravotní péče potýká?
- Jaké je možné řešení těchto výzev?
Výzkumné otázky byly operacionalizovány do výzkumných nástrojů (dotazník, scénář fokusní skupiny).
Výzkumné nástroje byly designovány tak, aby pokrývaly následující tematické okruhy:
- Základní informace o uprchlicích (jejich věk, počet a věk jejich dětí, bydlení, délka pobytu v ČR atd.)
- Znalost češtiny a sociální kapitál
- Zkušenosti se zdravotní péčí v ČR obecně (zdravotní pojištění, orientace ve zdravotním systému ČR a informovanost, využívání zdravotní péče v ČR)
- Zkušenost s konkrétními typy zdravotní péče (praktický lékař pro dospělé, pediatr, gynekolog, stomatolog, očkování, duševní zdraví a psychosociální podpora, další specialisté).
Pro sběr dat byl navržen smíšený design, tj. s využitím kvantitativních i kvalitativních metod sběru dat a analýzy. Kvantitativní část tvoří dotazníkové šetření, kvalitativní část byla realizována formou fokusních skupin. Sběr dat probíhal hybridní formou – kombinací CAWI , CATI a CAPI.
Výběrový soubor čítal 804 respondentů. Provedené kvantitativní šetření nebylo designováno jako reprezentativní. Výsledky šetření tedy nelze zobecňovat na celou cílovou populaci.
Výstupní zprávu jsme zpracovali v českém a anglickém jazyce, prohlédnout si ji můžete zde.
Téměř polovina respondentů (47 %) hodnotí své povědomí o českém zdravotním systému jako „spíše dobré“. Současně však téměř polovina označila své znalosti jako „spíše špatné“ (35 %) nebo „velmi špatné“ (14 %). Proto jsou činnosti zaměřené na zvyšování povědomí o této problematice stále aktuální.